Delegowanemu trzeba ustalić rozkład dnia
Zaplanowanie wyjazdu służbowego osobie zatrudnionej w systemie równoważnym nie zwalnia z oznaczenia zakresu godzinowego jej pracy w tym dniu. Gdy szef tego nie zrobi, może zaniżyć pensję podwładnego
W systemie równoważnym pracownik może wykonywać obowiązki służbowe do 12 godzin na dobę. Dłuższą pracę w poszczególne dni rekompensuje mu krótsza praca w innych dniach lub dni wolne od służbowych obowiązków. Jednak ogólny wymiar czasu pracy osoby pracującej w takim systemie nie może być wyższy od obowiązującego wszystkich pracowników wymiaru obliczanego zgodnie z regułami zawartymi w art. 130 kodeksu pracy.
Raz krócej, raz dłużej
Warunkiem uzasadniającym zastosowanie równoważnego systemu czasu pracy jest rodzaj pracy lub jej organizacja, które wymagają dłuższej pracy w określone dni i pozwalają na krótsze wykonywanie zadań w innych dniach. Tak ogólnie wskazane przez ustawodawcę przesłanki dopuszczalności tego systemu dają w praktyce dużą swobodę pracodawcom w jego stosowaniu.
Swoboda kształtowania rozkładu czasu pracy zatrudnionych osób jest w tym przypadku dosyć duża. Pracodawca może bowiem zaplanować pracownikowi np. w pierwszych dwóch tygodniach okresu rozliczeniowego pracę po 12 godzin, a w kolejnych tygodniach zrekompensować to pracą np. przez 4 godziny na dobę lub dniami wolnymi.
Nierozłącznym elementem tego systemu jest grafik, który szczegółowo wyznacza godziny pracy w poszczególnych dobach. Pracownicy powinni pracować zgodnie z harmonogramem podanym do ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta