Cienka kapitalizacja, czyli jak rozliczać odsetki
W przypadku pożyczki waloryzowanej walutą nie ustala się różnic kursowych. Zobowiązanie i spłata są bowiem wyrażane w złotówkach
W poprzednim wydaniu „Eksperta księgowego" opublikowaliśmy pierwszą część opracowania na temat niedostatecznej kapitalizacji.
Dla przypomnienia, w pierwszej części wspomniano, że stosunkowo łatwo dostępnym źródłem pozyskania kapitału jest zaciągnięcie kredytu lub pożyczki od udziałowca bądź podmiotu powiązanego kapitałowo ze spółką. Cienka kapitalizacja – bo o niej mowa - charakteryzuje się szczególnymi ograniczeniami w zakresie możliwości zaliczania ponoszonych kosztów pożyczki do kosztów podatkowych przez spółkę będącą pożyczkobiorcą.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów jest różnica w wartości otrzymanego i spłacanego kapitału pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy była ona waloryzowana kursem waluty obcej, a pożyczkobiorca zwraca większą kwotę kapitału od wartości otrzymanej.
Szczegółowe rozliczenia tego typu kredytu/pożyczki przedstawiono w poprzednim wydaniu na przykładzie. Rozliczając odsetki, zawsze jednak należy pamiętać, że za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta