Skąd pieniądze na badania
Dotacje budżetowe przestały być głównym źródłem finansowania badań naukowych. Uczelnie coraz częściej pozyskują pieniądze na nie z konkursów, grantów, dotacji unijnych czy współpracy z biznesem.
Bez prowadzonych przez siebie badań uczelnie nie istnieją, a że te kosztują, szkoły szukają różnych źródeł finansowania.
Szukają pieniędzy
– Budżet AGH jest jak na polskie warunki dość specyficzny. Nieco ponad połowę środków wypracowujemy sami. Jesteśmy obecnie największą uczelnią techniczną i staramy się wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości pozyskania źródeł finansowania badań – opowiada Bartosz Dembiński, rzecznik krakowskiej uczelni. Dodaje, że tylko w ubiegłym roku nasi badacze koordynowali i uczestniczyli w ponad 2 tys. różnego rodzaju grantów. – Duża część pieniędzy na badania pochodzi także ze znakomitej współpracy z biznesem i przemysłem – wylicza Dembiński. W 2012 roku uczelnia miała na badania ok. 248 mln zł. Ponad połowa (dokładnie 51 proc,), czyli ok. 125 mln zł, jest pozyskana w różnego rodzaju konkursach, projektach z grantów, kolejne 18 proc., ok. 48 mln, to dotacja budżetowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego, m. in. na utrzymanie potencjału badawczego, dalsze 20 proc. to środki zagraniczne. 11 proc. pozyskanych na badania pieniędzy AGH pochodzi bezpośrednio z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta