PGNiG sprawdza, co z gazem z łupków
Specjaliści firmy oraz AGH i Instytutu Nafty i Gazu mają ustalić przyczyny problemów z pozyskaniem surowców ze złóż niekonwencjonalnych.
W Polsce wykonano dotychczas 48 odwiertów poszukiwawczych dotyczących złóż ropy i gazu znajdujących się w skałach łupkowych – wynika z danych resortu środowiska na 2 września. To oznacza, że w tym roku tego typu prace zakończono jak na razie tylko w 9 przypadkach. Spadek tempa prac poszukiwawczych to m.in. efekt problemów z uzyskaniem z już przeprowadzonych odwiertów takich przepływów surowca, który dawałby nadzieję na rozpoczęcie opłacalnego wydobycia.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczy, że uda się ustalić, dlaczego do dziś żadna firma, w tym gazownicza grupa, nie zanotowała łupkowego sukcesu. Powinno się do tego przyczynić nowe spojrzenie na realizowane w branży projekty. – Niedawno powołaliśmy zespół składający się ze specjalistów PGNiG, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Nafty i Gazu. Jego zdaniem jest powtórna analiza wszelkich zagadnień związanych z poszukiwaniami gazu w łupkach – mówi Jerzy Kurella, p.o. prezesa PGNiG....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta