Wierzyciele na równych prawach
Uprzywilejowanie Skarbu Państwa w postępowaniu upadłościowym niesie negatywne konsekwencje dla gospodarki – wskazuje radca prawny.
Obecny stan prawny, w którym w upadłościowym postępowaniu likwidacyjnym zobowiązania upadłego względem Skarbu Państwa zaspokajane są w uprzywilejowanej kategorii 3 wraz z odsetkami, niesie ze sobą bardzo negatywne konsekwencje dla gospodarki, daleko wykraczające poza leżące u podstaw tej regulacji zapewnienie fiskusowi zaspokojenia jego wierzytelności z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami.
Podstawowym negatywnym skutkiem uprzywilejowania Skarbu Państwa w kategoriach zaspokojenia w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną jest bierność organów powołanych do reprezentowania interesów fiskusa zarówno w dochodzeniu roszczeń na etapie poprzedzającym upadłość, jak i w toku późniejszego postępowania upadłościowego. Uprzywilejowana kategoria zaspokojenia daje temu wierzycielowi komfort pozwalający na bezpieczne oczekiwanie na wyniki likwidacji przeprowadzonej przez syndyka. Bezpieczeństwo to jest tym szersze, że obejmuje również odsetki, a zatem w żaden sposób nie motywuje do poszukiwania rozwiązań szybkich i pozwalających na utrzymanie potencjalnie zdrowego pracodawcy na rynku.
Wielokrotnie okazuje się, że zaległości podatkowe są jedną z podstawowych przyczyn problemów finansowych przedsiębiorstwa. Wynika to często nie tyle z negatywnego nastawienia dłużnika i niechęci do regulowania zaległości publicznoprawnych, ile z wielkości tych obciążeń i ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta