Czy ulga na złe długi dotyczy importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia
Firma handlująca z zagranicznymi podmiotami nie musi korygować podatku naliczonego w przypadku braku zapłaty kontrahentom. Inaczej jest w sytuacji, gdy kupuje w kraju złom lub uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych
W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług, a także nabywa usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz kupuje złom. Podatnik rozlicza te transakcje, wykazując zarówno podatek należny, jak i naliczony.
Na fakturach otrzymanych od kontrahentów lub w zawartych z nimi umowach są określone terminy płatności. Zdarza się, że należności nie są płacone w terminach.
Czy w przypadku braku zapłaty kontrahentom podatnik będzie zobowiązany do przeprowadzenia korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności? – pyta czytelnik.
Zasady dokonywania korekt podatku należnego i naliczonego w związku z wierzytelnościami nieściągalnymi (tzw. ulga na złe długi) uregulowane zostały odpowiednio w art. 89a i 89b ustawy o VAT. Zasady te uległy istotnym zmianom od 1 stycznia 2013 r., na podstawie ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 2012 r., poz. 1342).
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadcze- nie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta