Jak korzystać ze zwolnienia od akcyzy dla energii odnawialnej
Przepisy przewidują, że od prądu wytworzonego przez elektrownie wiatrowe, biogazownie czy baterie słoneczne nie płaci się akcyzy. Myli się jednak ten, kto sądzi, że uprawnienie to odnosi się do jego producentów
Przepisy ustawy o podatku akcyzowym uzależniają zwolnienie od akcyzy od umorzenia świadectwa pochodzenia energii odnawialnej. Taki zapis spowodował, że producenci energii odnawialnej zostali wyłączeni z możliwości korzystania z takiej ulgi.
Podmioty uprawnione
Artykuł 30 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym stanowi bowiem, że zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego. Prawo do zwolnienia od akcyzy przysługuje zatem wyłącznie tym podmiotom, które dokonują umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej.
Podmioty produkujące energię odnawialną nie mogą z tego zwolnienia skorzystać, ponieważ nie dokonują one umorzeń świadectw pochodzenia energii odnawialnej, lecz sprzedają świadectwa innym podmiotom >patrz ramka.
Kiedy i w jaki sposób
Moment korzystania ze zwolnienia dla energii odnawialnej został określony w art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta