Naukowcy o perspektywach gospodarki
Dwa cylindry tego samego silnika, który ma napędzać pojazd gospodarczy: rząd i biznes. Polityka ekonomiczna i menedżment.
Piotr Aleksandrowicz
Autorzy referatów przygotowanych na konferencję rocznicową Akademii Leona Koźmińskiego „Zarządzanie i polityka gospodarcza dla rozwoju" próbują rozwikłać problemy i pokazać swoje recepty w sprawach, które od ponad 5 lat bez reszty zaprzątają umysły polityków, ekonomistów i biznesmenów. Jak uratować finanse publiczne? Jak zarządzać bankami? Czy dług publiczny to rzeczywiście nieszczęście? Czy kluczem do sukcesu w przyszłości będą edukacja i innowacje? Jaka polityka podatkowa jest potrzebna, a jaka możliwa? Czy nierówności dochodowe niszczą rozwój? A może winna jest globalizacja?
Trudno nie przyznać, że są to pytania wagi ciężkiej. Z odpowiedziami gorzej. Nie chodzi rzecz jasna o potencjał intelektualny autorów, lecz o brak jednoznaczności w receptach. Po raz kolejny okazuje się, że świat nie jest czarno-biały.
Ot, weźmy bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI). Ich wkład w rozwój wydaje się oczywisty i pozytywny. Oznaczają dostęp do nowych technologii i rozwiązań organizacyjnych, dają kapitał niezbędny dla modernizacji, otwierają drogę do boomu eksportowego. A jednak sprawa nie jest tak prosta.
Od pewnego czasu coraz częściej można usłyszeć, że globalne koncerny lokują w Polsce jedynie prostą wytwórczość czy usługi biznesowe, nadal korzystając z taniej siły roboczej. Ale już nie – kluczowe dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta