Jak rozliczyć nieściągalne wierzytelności
Sposobem na zwiększenie kosztów podatkowych w przypadku braku zapłaty od kontrahenta jest zaliczenie do nich odpisów aktualizujących wartość należności
Nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących. Kosztem są jednak odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona. Stanowi o tym art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o CIT.
Koszty generowane na podstawie tego przepisu mają charakter tymczasowy, uzależniony w praktyce najczęściej od postępowania dłużnika i ostatecznej kwalifikacji podatkowej wierzytelności. W przypadku uiszczenia należności, odpisy aktualizujące zostaną zaliczone do przychodów podatkowych. Jeżeli zaś należność nie zostanie zapłacona, to odpisy ostatecznie zostaną zaliczone do kosztów jako nieściągalna wierzytelność.
Odesłanie do przepisów
Ustawa o rachunkowości w art. 35b wskazuje, że odpisów aktualizujących dokonuje się od:
1) należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości – do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym;
2) należności od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta