Obrona tylko swojej oferty w przetargach o małej wartości
Czy przedsiębiorca Nowak ma możliwość wniesienia odwołania do KIO wobec takiego rozstrzygnięcia przetargu?
- Zamawiający prowadził postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych (tj. poniżej tzw. progów unijnych). W ramach postępowania zamawiający wybrał najtańszą (ale niezgodną z SIWZ) ofertę przedsiębiorcy Kowalskiego. Jednocześnie odrzucił on droższą (ale zgodną z SIWZ) ofertę przedsiębiorcy Nowaka. Czy przedsiębiorca Nowak ma możliwość wniesienia odwołania do KIO wobec takiego rozstrzygnięcia przetargu?
Odpowiedź na tak sformułowane pytanie należy rozpocząć od wskazania ogólnej zasady. Zgodnie z nią w przypadku, gdy zamawiający dokonuje czynności niezgodnej z przepisami ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) lub gdy instytucja zamawiająca zaniecha czynności, do której była zobowiązana na mocy wskazanej ustawy, podmiot – posiadający interes w uzyskaniu zamówienia – może wnieść odwołanie do KIO (art. 180 ust. 1 w związku z art. 179 ust. 1 pzp).
Nie dotyczy to jednak wszystkich postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Możliwość zaskarżania czynności i zaniechań zamawiającego została bowiem ograniczona przez ustawodawcę do przetargów o wartości poniżej progów unijnych (art. 180 ust. 2 pzp).
W przypadku takich przetargów odwołanie przysługuje wyłącznie wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta