Zarządzanie a wzrost gospodarczy w krajach postkomunistycznych
Kraje przechodzące transformację ustrojową – w tym Polska – stanowią prawdziwe laboratoria zarządzania: od niedawna wdrażają doświadczenia, techniki i rozwiązania, których opracowanie w gospodarkach wolnorynkowych rozpoczęło się ponad 60 lat wcześniej.
Andrzej K. Koźmiński
Od dawna wiadomo, że dobre zarządzanie przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Potwierdził to międzynarodowy program World Management Survey, oparty na dogłębnych wywiadach z kadrą kierowniczą ok. 8 tys. firm z 20 krajów. W jego wyniku udało się stwierdzić, że powszechnie istnieją trzy praktyki niezbędne dla dobrego zarządzania: wyznaczanie długoterminowych celów i wspieranie ich krótkoterminowymi wskaźnikami wyników; świadczenia motywujące, którymi nagradzane są wybitne osiągnięcia oraz przekwalifikowanie lub eliminacja osiągających wyniki niższe od zakładanych; monitorowanie wyników i identyfikacja możliwości poprawy.
Każda z 8 tys. badanych firm otrzymała ocenę za praktyki zarządzania w skali od 1 do 5 (sprawdzanych było 18 różnych kryteriów). Okazało się, że zaskakująco dużo firm jest źle zarządzanych, a jedynie nieliczne zostały prymusami. Średnią ocenę wyższą niż 4 uzyskało tylko 15 proc. firm amerykańskich i poniżej 5 proc. przedsiębiorstw spoza USA. Za to ponad 70 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta