Choroba nie zawsze obniży pensję
Nie ma podstaw, żeby zmniejszyć wynagrodzenie pracownika z powodu jego absencji, gdy mimo to wypracował pełny nominał godzin. Problem powstaje jednak w sytuacji odwrotnej – gdy zatrudniony przyniósł zwolnienie na wszystkie dni robocze. Niespójne przepisy nie ułatwiają pracodawcom postępowania.
Ciągłą zmorą osób rozliczających płace są sytuacje nietypowe, gdzie obowiązujące przepisy nie pomagają rozwiązać problemu, tylko jeszcze bardziej go komplikują. Chodzi np. o art. 80 kodeksu pracy, który w pewnym zakresie jest niespójny z rozporządzeniem MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.; dalej rozporządzenie w sprawie wynagradzania).
Pełna, czy część stawki
O jednym z takich szczególnych przypadków – gdy pracownik opłacany stałą miesięczną płacą przepracuje cały nominał czasu pracy i dostarczy na resztę dni zwolnienie lekarskie – pisaliśmy w Prawie i Praktyce z 12 listopada 2013 r. w artykule „Cały miesiąc pracy za część pensji". Pytanie, na które próbowaliśmy wtedy odpowiedzieć, to czy można wówczas poprzestać na zapłacie wynagrodzenia za wykonaną pracę (nie rozliczając absencji chorobowej), czy konieczne jest tu stosowanie § 11 wskazanego rozporządzenia.
Przepis ten nakazuje, aby pracownikowi wynagradzanemu stałą miesięczną stawką, który za część miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, obniżyć wynagrodzenie za pozostałą część tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta