Cechy sprzeczne z rodzajem kontraktu
Trzeba rozważyć, czy ważniejsza jest bieżąca kontrola i podporządkowanie handlowca, czy można mu pozwolić na dużą swobodę. Nie zawsze bowiem można osiągnąć jedno i drugie, wybierając kontrakt cywilny.
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki (art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):
∑ odpowiedzialność wobec osób trzecich za ich rezultat oraz wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający,
∑ są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego,
∑ wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W takiej sytuacji stosunek prawny łączący zleceniodawcę ze zleceniobiorcą może zostać uznany za umowę o pracę.
Zgodnie z art. 474 k.c. zlecający odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób:
∑ z pomocą których zobowiązanie wykonuje, jak również
∑ którym wykonanie zobowiązania powierza.
Czyli za szkody wyrządzone przez zleceniobiorcę lub samozatrudnionego osobom trzecim odpowiada zlecający. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy odpowiedzialność taka zostanie wyłączona w drodze czynności prawnej.
Przykład
Zapis w umowie
W kontrakcie zawartym z przedstawicielem działającym na podstawie umowy zlecenia jest postanowienie, które wskazuje, że to handlowiec odpowiada za szkody wyrządzone osobom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta