Współpraca z konkurencją szkodzi
Jeśli pracownik pomaga firmie konkurencyjnej, działa na niekorzyść macierzystego pracodawcy. Musi więc liczyć się z tym, że szef wypowie mu angaż.
Pracownik ma obowiązek dbać o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Należy to rozumieć jako zakaz szkodzenia pracodawcy i jednocześnie nakaz pozytywnego działania w jego interesie stosownie do potrzeby i możliwości. Naruszeniem tej powinności będą wszelkie działania osłabiające pozycję pracodawcy na rynku. Zazwyczaj dotyczy to także podjęcia działalności wrogiej wobec własnego pracodawcy, jak i pomocy udzielonej konkurencji. Takie zachowania uzasadniają wypowiedzenie angażu zarówno wtedy, gdy pracownik podejmuje je wbrew umowie o zakazie konkurencji (zawartej na mocy art. 1011 § 1 k.p.), jak i wtedy, gdy takiego kontraktu strony nie zawarły. Podkreślał to Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lipca 1998 r. (I PKN 218/98). Podobnie wypowiadał się w wyroku z 5 lutego 1998 r. (I PKN 506/97) wydanym w sprawie, w której etatowiec doradzał firmie konkurencyjnej wobec swojego pracodawcy.
Firma mniej zarobi
Przyjmuje się, że takie zachowania pracowników godzą w dobro firmy. Odbierają jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta