Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce pracy jako rejon lub konkretny adres

29 listopada 2013 | Vademecum kadry i płace

Określając miejsce pracy handlowca, trzeba opierać się na faktycznym, rzeczywistym zakresie terytorialnym wykonywania przez niego pracy. Nie należy tego obszaru ani zawężać, ani rozszerzać.

Miejsce pracy uzgodnione przez strony ma dosyć istotne znaczenie w zakresie „terytorialnej" realizacji zwykłych obowiązków pracowniczych. W praktyce ważne jest to, że wprost przekłada się na kwestię podróży służbowych, którymi są wyjazdy na polecenie pracodawcy w celu wykonania zadania służbowego poza stałe miejsce pracy. Zatem w zależności od tego, jak to zagadnienie zostanie uregulowane w umowie, dany wyjazd stanowi delegację lub nie.

Stacjonarnie lub mobilnie

Prawidłowe – czyli w dużej mierze zgodne z rzeczywistością – określenie miejsca pracy skutkuje wypłatą bądź brakiem prawa do świadczeń delegacyjnych z tytułu danego wyjazdu. Szerzej mówiąc – jeśli wyjazd ma charakter delegacji (czyli realizacji polecenia służbowego poza stałym miejscem pracy), to przysługują świadczenia delegacyjne, które są wolne od zaliczki na podatek dochodowy oraz od składek na ubezpieczenia.

W uzasadnieniu uchwały Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2011 r. (II PZP 3/11, Biul. SN 2011/12/21) wskazano, że miejsce pracy  można określić punktowo (adresowo). W tym ujęciu miejsce pracy to pewien punkt geograficzny lub konkretny adres, przy czym adresem tym może być (choć nie musi), adres zakładu pracy prowadzonego przez pracodawcę lub adres zamieszkania pracownika (w przypadku telepracownika).

Punktowe (adresowe) miejsce pracy właściwe jest dla tych zatrudnionych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9702

Wydanie: 9702

Spis treści
Zamów abonament