Jaka odpowiedzialność spadkobierców wspólnika spółki jawnej
Jedną z przyczyn rozwiązania spółki jest śmierć jej wspólnika. Umowa może jednak stanowić, że w przypadku zgonu jej uczestnika będzie ona istniała nadal z jego spadkobiercą/ami.
Jeżeli takiego zapisu w kontrakcie spółki zabraknie (a nie zachodzi sytuacja określona w art. 64 kodeksu spółek handlowych, tzn. wykluczona jest możliwość kontynuowania spółki w razie śmierci jej wspólnika pomiędzy pozostałymi uczestnikami), wówczas trzeba będzie przeprowadzić likwidację podmiotu, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia jego działalności (np. sprzedaż przedsiębiorstwa). W takim przypadku zaś (tj., gdy spadkobiercy nie wstępują do spółki i dochodzi do jej likwidacji) następcy prawni zmarłego wspólnika odpowiedzą za ewentualne długi spółki zaciągnięte w okresie likwidacji (ale nie wcześniejsze) na podstawie art. 1030–10343 k.c. o odpowiedzialności za długi spadkowe >patrz przykład 1.
Przykład 1
Dług spółki jawnej wobec sp. z o.o. w kwocie 10 tys. zł powstał i stał się wymagalny przed otwarciem likwidacji spółki jawnej (z powodu śmierci pana Filipa, jednego ze wspólników, jedyny następca prawny zmarłego – syn nie wchodzi do spółki w jego miejsce). Spadkobierca pana Filipa nie odpowiada zatem za powstałą zaległość, ponieważ nie powstała ona w okresie likwidacji spółki jawnej, tylko wcześniej.
Zakres omawianej odpowiedzialności zależy od sposobu przyjęcia spadku. Można mianowicie przyjąć schedę wprost, z dobrodziejstwem inwentarza albo ją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta