Sprzeczne interesy burzą ład przestrzenny
PLANOWANIE | Z punktu widzenia zachowania ciągłości całego systemu planistycznego reguły wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są mocno krytykowane.
dr Maciej J. Nowak radca prawny
Obecne regulacje ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wywołują wiele kontrowersji. W procesie planowania przestrzennego – zwłaszcza tym prowadzonym przez gminę – występują zróżnicowani użytkownicy przestrzeni, reprezentujący często sprzeczne interesy. Konflikty między nimi mogą więc negatywnie wpływać na kształtowanie przestrzeni zgodnie z zasadami ładu przestrzennego.
Jakie instrumenty do dyspozycji
Właśnie ład przestrzenny jest jedną z najważniejszych wartości, które w procesie planowania przestrzennego powinny być uwzględniane. Definicja ładu przestrzennego z punktu widzenia języka prawnego wydaje się trudna do sprecyzowania. Jednak ogólnie można przyjąć, że chodzi o utrzymanie w uporządkowanych relacjach zarówno uwarunkowań kompozycyjno-estetycznych w podejmowanych inwestycjach i zagospodarowaniu terenu, jak również środowiskowych czy społeczno-gospodarczych. Służyć tym celom mają zróżnicowane instrumenty zarządzania przestrzenią, jak studia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta