Stacjonarna sprzedaż w formie telepracy
Choć jest to nieco kontrowersyjne, przedstawiciel handlowy może wykonywać obowiązki jako telepracownik. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy większość jego zadań polega na osobistych kontaktach z klientami.
Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 k.p.). Telepracownikiem jest zatrudniony, który wykonuje pracę w takich warunkach i przekazuje pracodawcy jej wyniki, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Miejsce wykonywania pracy nie ma tu większego znaczenia. Zatrudniony może swoje obowiązki realizować wszędzie, byleby tylko był w kontakcie z pracodawcą i miał możliwość przekazania mu wyników swojej pracy.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (DzU nr 144, poz. 1204 ze zm.), środki komunikacji elektronicznej to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna.
Zdalny kontakt
To, czy przedstawicieli handlowych można zatrudniać w formie telepracy, jest nieco kontrowersyjnym zagadnieniem.
PIP nie wyklucza, co do zasady, zatrudnienia handlowców w formie telepracy. Jednak możliwość tę ogranicza do tych z nich, którzy nie świadczą pracy w sposób tradycyjnie przypisywany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta