Kiedy przyjąć spadek, a kiedy nie
Śmierć bliskiej osoby wywołuje istotne skutki prawne w postaci dziedziczenia. Jego ustawowa kolejność wynika z przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie została zmienionaw testamencie. Zgodnie z k.c. zawsze dziedziczą małżonkowie i dzieci w równych częściach. W każdej sytuacji, czy to dziedziczenia ustawowego, czy testamentowego, trzeba się zmierzyć ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto wiedzieć jak, zwłaszcza że w skład masy spadkowej wchodzi nie tylko to, co było własnością zmarłej osoby, ale także jej długi.
Czy zawsze trzeba przyjąć spadek?
Na podjęcie decyzji o przyjęciu spadku wprost, przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza lub o jego odrzuceniu jest sześć miesięcy od dnia uzyskania informacji o spadkobraniu. Po upływie tego czasu przyjmuje się, że spadkobiercy przyjęli spadek wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi.
Co oznacza przyjęcie spadku wprost, a co z dobrodziejstwem inwentarza?
Przyjmując spadek wprost, spadkobierca staje się właścicielem całego majątku, ale jednocześnie odpowiada całym swoim majątkiem za ewentualne długi zmarłej osoby. Nawet jeżeli przekraczają one wartość odziedziczonego majątku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca staje się właścicielem całego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta