Nie każdy wyjazd to delegacja
Przedstawiciel handlowy jest w podróży służbowej dopiero wtedy, gdy na polecenie pracodawcy wyjedzie poza swoje miejsce pracy. Musi więc opuścić obszar lub konkretny adres wskazany w umowie.
Zgodnie z art. 775 § 1 k.p., podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy.
Niewłaściwa kwalifikacja
Aby wyjazd był podróżą służbową musi zatem – co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 22 lutego 2008 r. (I PK 208/07, OSNP 2009/11-12/ 134) – odbywać się:
1.
poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy,
2.
na polecenie pracodawcy,
3.
w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.
Prawidłowe wyodrębnienie tych wyjazdów, które stanowią podróże służbowe, ma w praktyce bardzo duże znaczenie. Istnieje przy nich zarówno obowiązek wypłacania określonych świadczeń, które są w dodatku wolne od podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – przy zachowaniu zasad ich naliczania wskazanych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta