Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obecny czy były pracownik

29 listopada 2013 | Vademecum kadry i płace

Umowa lojalnościowa nie może zawierać zapisów, które są sprzeczne z przepisami prawa pracy. Nieważne są m.in. postanowienia, które przewidują dodatkowe kary lub w inny nadmierny sposób chronią interes pracodawcy.

Umowa o zakazie konkurencji jest odrębna od umowy o pracę. Fizycznie nie musi to być osobny dokument, ale kontrakt ten ma samodzielny byt prawny. Zapisy dotyczące zakazu konkurencji można umieścić już w treści umowy o pracę lub w odrębnym dokumencie. Może się to stać z chwilą zatrudnienia, jak również w trakcie jego trwania.

Sformalizowany zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej w trakcie trwania stosunku pracy nie jest odpłatny. Strony mogą postanowić o jej odpłatności, ale nie muszą.

Bezzasadna odmowa

Odmawiając zawarcia umowy o zakazie konkurencji pracownik naraża się na zwolnienie. Tak np. wskazano w wyroku SN z 12 lutego 2013 r. (II PK 165/12, MPPr 2013/6/310-313), zgodnie z którym odmowa podpisania umowy lojalnościowej może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Istotne jest jednak, aby projekt umowy przygotowany przez pracodawcę był zgodny z prawem.

Przykład

Nieważne postanowienia

W umowie o zakazie konkurencji zakład przewidział kary umowne za jego naruszenie.

W trakcie trwania stosunku pracy pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach wskazanych w k.p. Niedopuszczalne jest ustanowienie w umowie lojalnościowej kary umownej, której pracodawca może się domagać w razie naruszenia zakazu. Takie postanowienia są nieważne.

W tym przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9702

Wydanie: 9702

Spis treści
Zamów abonament