Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwyżki płac – droga na skróty do dobrobytu?

29 listopada 2013 | Ekonomia | Andrzej Halesiak
Andrzej Halesiak
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Halesiak

Jedyna droga do trwale wyższych płac wiedzie poprzez zmiany struktury naszej gospodarki w kierunku bardziej zaawansowanych i wysoce produktywnych rodzajów działalności.

Dane GUS pokazują, że około połowy osób zatrudnionych w Polsce zarabia mniej niż 3 tys. złotych miesięcznie i choćby z tego powodu trudno byłoby znaleźć w naszym kraju kogoś, kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że poziom płac w Polsce jest niski. Dla niektórych zbyt niski, by „opłacało się" pracować – stąd też duża liczba biernych zawodowo i tych, którzy emigrują.

Pojawiające się coraz powszechniej propozycje, by płace po prostu ustawowo podnieść, mogą przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku

Pojawiające się jednak coraz powszechniej propozycje, by płace po prostu ustawowo podnieść (w szczególności dotyczy to minimalnego wynagrodzenia), mogą przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. Rozwiązania problemu niskich płac w Polsce trzeba poszukiwać poprzez wzrost wydajności w sektorach wystawionych na konkurencję międzynarodową, a bodźcem do tego powinna się stać dywersyfikacja gospodarki w kierunku nowych działalności o wysokiej produktywności. Zainicjowałoby to proces pozytywnej, oddolnej presji na płace mającej przełożenie także na pozostałe części gospodarki.

Dlaczego płace są takie, jakie są?

Na poziomie mikroekonomicznym płace to swego rodzaju kompromis pomiędzy tym, co pracownicy chcieli by zarabiać, a tym, co pracodawcy są im w stanie zaoferować. Ten na pozór prosty mechanizm nie tłumaczy jednak na przykład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9702

Wydanie: 9702

Spis treści
Zamów abonament