Szeroki zakres odpowiedzialności
Pracownik nie zmniejszy ani nie wyłączy swojej odpowiedzialności, wykazując, że zawinił nieumyślnie. Może się bronić, wykazując, że powody uszkodzenia mienia były od niego niezależne.
Podstawą odpowiedzialności za powierzone mienie jest szkoda w powierzonym mieniu. Poza nią musi jednak jeszcze wystąpić:
∑ wina pracownika,
∑ bezprawność, czyli niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych,
∑ związek przyczynowy między szkodą a bezprawnością,
∑ prawidłowe powierzenie mienia z obowiązkiem zwrotu.
Przykład
Codzienne korzystanie
Za szkodę nie może być uznane zużycie samochodu czy laptopa, będące wynikiem zwykłej jego eksploatacji.
Od odpowiedzialności za powierzone mienie podwładny może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. W wyroku z 21 listopada 2006 r. (II PK 69/06, OSNP 2007/23-24/351) Sąd Najwyższy uznał, że wydanie przez pracodawcę zarządzenia nakazującego pracownikowi parkowanie powierzonego pojazdu wyłącznie na parkingach strzeżonych, bez jego wyposażenia w podstawowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta