Umowa zapewni dbałość o sprzęt
Przekazując handlowcowi narzędzia pracy – auto, telefon czy laptop – warto zawrzeć z nim kontrakt o odpowiedzialności materialnej. Najlepiej zabezpiecza on interesy pracodawcy.
Powierzenie pracownikowi mienia na podstawie takiej umowy pozwala bowiem żądać od pracownika, aby pokrył straty w tym mieniu w pełnej wysokości szkody poniesionej przez pracodawcę. Jest to zdecydowanie szersza odpowiedzialność, która odnosi się do mienia innego niż powierzone podwładnym z obowiązkiem zwrotu lub do rozliczenia się. Za szkodę w mieniu innym niż powierzone zatrudniony odpowiada bowiem tylko do limitu 3 wynagrodzeń miesięcznych. Szczególnie przy uszkodzeniu samochodu nie pokryje to faktycznej szkody po stronie pracodawcy.
Wartość szkody i utraconych korzyści
W przypadku szkody w powierzonym mieniu pracownik odpowiada za stratę rzeczywistą i utracone korzyści zarówno wtedy, gdy wyrządził szkodę z winy umyślnej, jak i z nieumyślnej. Wysokość szkody oblicza się według komercyjnych cen detalicznych.
Sformułowanie zawarte w art. 124 § 3 k.p. wskazuje jednoznacznie, że przyjętą zasadą odpowiedzialności jest tu reguła winy domniemanej. Oznacza to, że ciężar udowodnienia istnienia lub braku winy spoczywa nie na pracodawcy, lecz na zatrudnionym. Zatem do powstania obowiązku naprawienia szkody przez pracownika wystarczy, aby powierzyć mu mienie oraz aby w tym powstała w nim szkoda. Nie trzeba przy tym wykazywać, że pracodawca zapewnił podwładnemu odpowiednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta