Przy biurku – system podstawowy lub równoważny
Jeśli przedstawiciel handlowy pracuje w stałych godzinach i miejscu, ustalenie dla niego zadaniowego czasu pracy byłoby fikcją. W tym przypadku najbardziej optymalny i efektywny jest system równoważny.
Do tych handlowców, którzy pracują w stałym miejscu (salon firmowy, biuro), okazjonalnie wyjeżdżając do klientów, zadaniowy czas pracy najczęściej nie może być stosowany. Wynika to z tego, że najczęściej muszą oni mieć wyznaczane godziny pracy. Nie ma znaczenia, czy są to zmienne czy stałe godziny, a nawet to, że mają pewien przedział czasowy, w którym mogą rozpocząć pracę. Praca tego rodzaju placówki opiera się najczęściej na obecności pewnej grupy osób w pewnym przedziale czasowym. Nie można zaś stosować jednocześnie zadaniowego czasu pracy i narzucać pracownikowi pracy „od 10 do 18". Poza tym istniałby jeszcze drugi problem.
Przykład
W godzinach otwarcia salonu
Handlowiec – sprzedawca w salonie ma wprowadzony zadaniowy czas pracy. Zadania nie mogą jednak polegać na wskazaniu: „obsługiwanie klientów salonu w godzinach jego otwarcia", gdyż mielibyśmy do czynienia ze zwykłym, godzinowym systemem czasu pracy bez faktycznego określenia wymiernych zadań. Zastosowanie tego systemu czasu pracy w tym przypadku jest nieprawidłowe. Nie uzasadnia tego ani specyfika pracy, ani też miejsce jej wykonywania, utrudniające kontrolę nad pracownikiem.
Istotą podstawowego systemu czasu pracy jest to, że praca wykonywana jest przez 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień (wymiary godzinowe odnoszą się oczywiście do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta