Kluczowa rola pobocznych składników
Dobre wyniki pracy można docenić, przyznając nagrodę lub premię. Lepszy skutek odnosi zwykle to drugie świadczenie, bo pracownik wie, jakie warunki musi spełnić, aby je otrzymać.
Poza podstawowym wynagrodzeniem pracownikom przysługują różnego rodzaju dodatkowe świadczenia. Obowiązek ich wypłaty może wynikać z wystąpienia w danym miesiącu (innym okresie) pewnych zdarzeń (w tym przypadku świadczenia te nie mają charakteru regularnego), bądź z istnienia pewnych sytuacji trwałych (określony staż pracy, zajmowanie pewnych stanowisk). W tej drugiej sytuacji dodatki wypłacane są zwykle za każdy miesiąc w stałej wysokości.
Rodzaje dodatków
Dodatki do wynagrodzeń można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
∑ o charakterze powszechnym – muszą być wypłacone przez każdego pracodawcę w razie zaistnienia określonych w przepisach prawa pracy okoliczności (za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w niedzielę i święta – gdy nie było możliwości udzielenia dnia wolnego),
∑ o charakterze niepowszechnym – obowiązek ich wypłaty wynika z przepisów dotyczących określonych grup zawodowych (odnosi się to m.in. do urzędników), bądź z przepisów wewnątrzzakładowych; czyli zostały wprowadzone przez danego pracodawcę bez istnienia takiego obowiązku nałożonego ustawą.
Przykład
Pracująca niedziela
Załoga co jakiś czas pracuje w niedzielę. Zakład funkcjonuje od poniedziałku do piątku, ale zdarzają się prace, które trzeba wykonać dodatkowo w niedzielę. Czy za tę pracę można od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta