Jakie są skutki zawarcia umowy powierniczej
ROZLICZENIA | Kwota przekazana powiernikowi na wykonanie zlecenia nie jest dla niego przychodem. Nie powoduje przysporzenia po jego stronie. Nie wiąże się zatem z obowiązkiem zapłaty daniny.
Osoby fizyczne i osoby prawne przeprowadzając transakcje gospodarcze nie muszą działać osobiście. Mogą to robić przez przedstawiciela. Jeżeli czynność dokonana przez przedstawiciela mieści się w granicach umocowania udzielonego przez reprezentowanego, to wywołuje ona bezpośredni skutek dla podmiotu, który udzielił pełnomocnictwa. Instytucja przedstawicielstwa uregulowana jest przepisami kodeksu cywilnego. Podobne funkcje jak przedstawiciel pełni powiernik.
Niniejszy artykuł ma na celu praktyczne omówienie podatkowych skutków powiernictwa na podstawie analizy przepisów zilustrowanej interpretacjami organów podatkowych.
Na czym to polega
Podstawą działania powiernika na rzecz zleceniodawcy jest zawarcie umowy powierniczej (inaczej umowy fiducjarnej). Podstawą do konstruowania umów powierniczych jest wyrażona w art. 3531 kodeksu cywilnego zasada swobody kontraktowej >patrz ramka.
Szczególnie popularnym przypadkiem posługiwania się konstrukcją powiernictwa jest nabycie rzeczy (np. nieruchomości) bądź praw majątkowych (np. udziałów czy też akcji).
Istotą powiernictwa jest zlecenie wykonania określonej czynności prawnej. Powiernik dokonuje nabycia pewnej rzeczy lub prawa we własnym imieniu, ale na rzecz zleceniodawcy. Wykorzystanie powiernictwa wiąże się najczęściej z tym, że zleceniodawca nie chce (przynajmniej w chwili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta