Podatnikiem jest zleceniodawca
Powiernik działa w imieniu własnym, lecz na cudzy rachunek. Dla innych uczestników obrotu gospodarczego jest on stroną zawieranych kontraktów.
W przypadku gdy dochodzi do przysporzenia majątkowego w wyniku wykonania umowy powierniczej z podatkowego punktu widzenia podatnikiem jest zleceniodawca. Powiernik, działając w imieniu zleceniodawcy, doprowadza do przysporzenia po stronie zleceniodawcy. Może ono przybierać różnoraką postać – dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości, przychody z tytułu uczestnictwa w zysku osób prawnych itd.
Nie tylko cena
Następstwem przyjęcia stanowiska w zakresie rozliczenia przychodu po stronie zleceniodawcy jest również możliwość rozpoznania po jego stronie kosztów związanych z osiągnięciem przychodu. Koszty, które powinny być rozliczone przez zleceniodawcę, to nie tylko cena, jaką powiernik zapłacił tytułem nabycia w imieniu zleceniodawcy. Kosztami są również wszelkie inne wydatki poniesione przez powiernika w celu wykonania umowy powierniczej.
W zakresie kwalifikacji wydatków związanych z wykonaniem jako kosztów uzyskania przychodu wypowiedziała się Izba Skarbowa w Bydgosz- czy w interpretacji z 4 sierpnia 2008 r. (ITPB1/415-259/a/08/WM). W interpretacji czytamy: „Specyficzna konstrukcja prawna instytucji zlecenia powierniczego wynikająca z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta