Niewiele łupkowych odwiertów
W Polsce wykonano mało odwiertów, zwłaszcza w porównaniu z Argentyną, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowano ich około 200, a w Chinach w ciągu trzech lat około 130 – twierdzi Melissa Stark, dyrektor zarządzająca firmy doradczej Accenture.
Rz: W jednym z raportów wymienia pani Polskę, jako jeden z czterech najbardziej perspektywicznych obszarów poszukiwań gazu z łupków, poza USA i Kanadą. Jak ocenia pani nasze dotychczasowe osiągnięcia?
Pierwsze wyniki były rozczarowujące. Ostatnie są już bardziej obiecujące, zwłaszcza te na północy Polski. Mówiąc o poszukiwaniach gazu z łupków, trzeba pamiętać, że wszędzie na świecie eksploracja jest procesem czasochłonnym i niezmiernie trudnym. Trzeba dużo cierpliwości i wytrwałości.
W ciągu trzech ostatnich lat wykonano u nas około 50 łupkowych odwiertów. Czy możemy być zadowoleni z takiego tempa prac?
Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli porównać Polskę z Argentyną, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat wykonano około 200 odwiertów, a w Chinach w ciągu trzech lat około 130. Idealnie, jeśli powstałoby więcej odwiertów, jednak, jak już wspomniałam, wymaga to czasu i dużego zaangażowania.
Z Polski postanowiły wycofać się takie koncerny jak ExxonMobil, Talisman Energy i Marathon Oil. Dlaczego?
Poszukiwania prowadzą jednak inne firmy, w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta