Zagraniczna spółka może wystąpić o zwrot VAT
UPRAWNIENIA | Podmioty z innych krajów mają prawo odzyskać zapłacony w Polsce podatek. Towary i usługi, które zostały przez nie u nas nabyte, muszą być jednak wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia.
Polska spółka Gamma wynajmuje pomieszczenia biurowe dla różnych podmiotów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych z UE). W związku z tym, że są to usługi związane z nieruchomościami, Gamma wystawia kontrahentom faktury z podstawową stawką VAT – 23 proc., niezależnie od tego czy nabywcami są polskie czy zagraniczne podmioty. Dwóch kontrahentów z Niemiec spytało, czy przysługuje im zwrot VAT od polskiego urzędu skarbowego. Jeżeli tak, to jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? – pyta czytelnik.
Podmiotom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego dokonywano transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu na terenie Polski oraz niedokonującym sprzedaży na terytorium kraju mogą być dokonywane zwroty VAT na warunkach określonych w przepisach ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego (art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Zagraniczne podmioty mogą zwracać się o zwrot podatku, jeżeli te towary i usługi, które zostały przez nich nabyte na terenie Polski, są wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia VAT na terytorium państwa, innym niż Polska, w którym rozliczają one podatek od wartości dodanej lub podatek o podobnym charakterze.
Zwrot podatku przysługuje podmiotowi uprawnionemu z państwa członkowskiego UE lub podmiotowi uprawnionemu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta