W poszukiwaniu zaginionej tarczy
Na pytanie, czy tarcza antykorupcyjna działa efektywnie, bardzo trudno odpowiedzieć. Za dużo jest znaków zapytania – pisze ekspert.
Grażyna Kopińska
Od 2005 r. w Polsce obowiązuje koncepcja, zwalczania korupcji głównie metodami represyjnymi. Uwierzono, że najlepszy efekt prewencyjny będzie miało nagłaśnianie w mediach zatrzymań i oskarżeń o korupcję znanych lub wpływowych osób. Organizacje, w tym Fundacja Batorego, skupione w Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych (AKOP) obstają przy stanowisku, że aby skutecznie ograniczać korupcję, trzeba równoważnie wykorzystywać trzy typy działań: represyjne, prewencyjne i edukacyjne.
Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy ujawnioną w prasie pod koniec 2008 roku informację o powołaniu tarczy antykorupcyjnej. Zadaniem służb specjalnych skupionych w tarczy miała być ochrona najważniejszych procesów prywatyzacyjnych i zamówień publicznych. Zdawało się, że nastąpił przełom w sposobie myślenia o ograniczaniu zjawisk korupcyjnych.
Chcąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta