Pracowity wychowawczy – lepszy etat czy zlecenie
SKŁADKI | Gdy rodzic chce dorobić w swojej firmie w czasie urlopu udzielonego mu na wychowywanie dziecka, korzystniej przyjąć go na umowę cywilną.
Joanna Kalinowska
Nie ma zakazu podejmowania pracy w okresie urlopu wychowawczego, również u swojego pracodawcy. Warunkiem jest tylko to, aby zajęcie nie kolidowało z realną możliwością sprawowania opieki nad dzieckiem.
Decydując się na podjęcie w tym czasie współpracy z własnym pracodawcą, trzeba wybrać podstawę zatrudnienia. Nie musi to być etat. Zwykle elastyczniejsza jest umowa cywilnoprawna.
WARIANT I
Drugi stosunek pracy
Jeśli praca w czasie wychowawczego w macierzystej firmie ma się odbywać w okolicznościach właściwych dla stosunku pracy – nie ma wyboru i trzeba zawrzeć pracowniczy angaż. Chodzi o takie powiązania, gdy to pracodawca decyduje o czasie, miejscu i godzinach wykonywania obowiązków – czyli występuje pełne podporządkowanie.
Gdy podczas wychowawczego pracownik ma inny tytuł do ubezpieczeń (tutaj etat), pracodawca przestaje opłacać za niego składki z tytułu tego urlopu. Jednocześnie zgłasza go do ubezpieczeń jako pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta