Wieś bez uprzedzeń
Książka | Literatura chłopska ma się dobrze, czego dowodem znakomita „Miedza".
Rok 2013 obrodził w książki autorów kojarzonych z nurtem wiejskim. Na jesieni ukazały się świetne powieści klasyków debiutujących w latach 60. – „zadomowionych następców", jak nazwał ich Henryk Bereza. Pierwsza to „Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego, druga – „Osobnik" Mariana Pilota. Obok Edwarda Redlińskiego to najbardziej rozpoznawalni autorzy tego nurtu. Nie zmienia tego fakt, że ich tegoroczne powieści do chłopskich korzeni nawiązują w mniejszym stopniu niż dawniejsze – chociażby saga „Kamień na kamieniu" Myśliwskiego czy „Pióropusz" Pilota.
Jednak najlepsza książka osadzona w prowincjonalnej tożsamości pojawiła się nieoczekiwanie. To zbiór znakomitych opowiadań „Miedza" młodego pisarza i podróżnika Andrzeja Muszyńskiego. Myśliwski i Pilot znaleźli godnego następcę.
Muszyński to znakomity stylista. Oddaje język prowincji w całej jego różnorodności. Zapuszcza się w rejony dawnej gwary, ale też sięga po mowę młodzieży wystającej na pekaesowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta