Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef sporządza kilka raportów za wolne dla taty na przełomie roku

30 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Jeśli pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego zarówno w grudniu, jak i w styczniu zasiłek i należne od niego składki płatnik rozliczy po wypłacie świadczenia.

  • Pracownikowi 8 lipca urodził się syn. Zatrudniony złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 23 grudnia 2013 r. do 5 stycznia 2014 r. Od 7 stycznia chce przejąć opiekę nad dzieckiem i rozpocząć urlop rodzicielski. Czy będzie to możliwe, skoro matka dziecka kończy dodatkowy urlop macierzyński 5 stycznia? Jak rozliczyć grudniowe składki za pracownika? – pyta czytelnik.

Urlopu ojcowskiego udziela się na takich samych zasadach jak urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego – czyli na wszystkie kolejno następujące po sobie dni kalendarzowe, a nie na dni pracy tak jak przy urlopie wypoczynkowym. Przesądza o tym art. 1823 § 3 k.p., który w zakresie liczenia terminów odsyła do stosowania art. 1831 § 1 k.p. Zatem pełnowymiarowy (czyli 2-tygodniowy) urlop ojcowski rozpoczęty 23 grudnia będzie trwał do 5 stycznia 2013 r. Jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament