Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot ku obronności

30 grudnia 2013 | Publicystyka, Opinie | Catherine Ashton
źródło: AFP

W tym roku ostatni amerykański czołg opuścił nasz kontynent. Europa musi robić więcej w dziedzinie obrony swojego terytorium – pisze wiceszefowa Komisji Europejskiej.

U wybrzeży Somalii ludzie z całej Europy dowodzą prawdy starego przysłowia, które mówi, że brak wieści to dobre wieści. Doniesienia o piractwie zajmowały pierwsze strony gazet całego świata. Ale to się zmieniło. To dlatego, że w ostatnim roku liczba ataków spadła o 95 proc.

To nie przypadek. Fregaty krajowe działają ramię w ramię z unijną operacją „Atalanta", chroniąc szlaki żeglugowe wykorzystywane przez dużą część europejskiego handlu z resztą świata i transporty niezbędnej pomocy żywnościowej do Somalii. Zwalczamy również problemy leżące u podłoża piractwa, nie tylko jego objawy. UE szkoli somalijskie wojsko, wspiera odbudowę zrujnowanych instytucji tego kraju i dostarcza pomoc rozwojową, aby zbudować podstawy długotrwałego dobrobytu.

Chociaż od II wojny światowej w Europie panuje pokój, wojna i konflikt nigdy nie są daleko

Somalia jest tu dowodem prawdziwości ogólnego stwierdzenia. Skuteczna i spójna polityka bezpieczeństwa i obrony jest dla Europy koniecznością, a nie luksusem. Zdolności zapobiegania kryzysom i utrzymywania pokoju są dla nas kluczowe, jeżeli mamy ustanowić bardziej pokojowy światowy ład.

Czego nam brakuje

Oczywiście osią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament