Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O przychodzie decyduje faktyczna wpłata

30 grudnia 2013 | Ekspert księgowy

Odszkodowania i kary umowne przedsiębiorca uwzględni w rachunku podatkowym w chwili ich wpływu na rachunek bankowy. Nie ma tu znaczenia moment wystawienia faktury czy noty obciążeniowej.

Za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny VAT (por. art. 14 ust. 1 ustawy o PIT; art. 12 ust. 3 ustawy o CIT). Powstanie przychodu na zasadzie memoriałowej stanowi wyjątek od podstawowej reguły kasowego rozliczania przychodu, wyrażającej się w faktycznym otrzymaniu danego źródła przychodu.

I tak, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne, wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 4, 8, 12 ustawy o PIT). Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień (art. 14 ust. 1c i 1i ustawy o PIT; art. 12 ust. 3a i 3e ustawy o CIT):

- wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności,

- otrzymania zapłaty.

Odszkodowania i kary umowne stanowią przychód podatkowy w chwili ich wpływu na rachunek bankowy, zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o PIT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament