Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie starosty może czasami trwać dłużej niż 65 dni

30 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Przedsiębiorca, który wprowadza zmiany do przekazanego urzędowi projektu budowlanego, musi liczyć się z tym, że pozwolenie nie zostanie wydane w terminie.

Inwestor na wydanie pozwolenia na budowę czekał 117 dni. Starosta w końcu je wydał, ale za  przekroczenie terminu wojewoda wymierzył mu karę z tego tytułu w wysokości 16 tys. zł.

Jedna trzecia roku

Staroście nie udało się podważyć postanowienia w tej sprawie. Główny inspektor nadzoru budowlanego po rozpatrzeniu jego zażalenia  utrzymał je w mocy.

Z ustaleń GUNB wynikało, że wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do starosty 23 listopada 2011 r. natomiast decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę została wydana w  marcu 2012 r. Tymczasem pozwolenie  powinno zostać wydane w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku. Postępowanie w  sprawie wydania decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę trwało 117 dni.

Inwestor ma prawo we wniosku o pozwolenie na budowę dokonywać zmian, korekt lub uzupełnień

Od tego okresu GUNB odliczył 20 dni. Czas trwania postępowania wyniósł więc 97 dni, a więc zwłoka w wydaniu rozstrzygnięcia  to 32 dni. Wobec ustalonej ustawowo stawki 500 zł kary za każdy dzień zwłoki, łączny wymiar kary za zwłokę trwającą 32 dni wyniósł 16 tys. zł.

Kara za zwłokę

Według GUNB do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament