Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dokumentować i księgować odszkodowania

30 grudnia 2013 | Ekspert księgowy
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

KLASYFIKACJA | Rekompensaty i kary zalicza się do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Odsetki od ich nieterminowej zapłaty są natomiast elementem działalności finansowej.

Marek Barowicz

Wypłata odszkodowania powinna być – co do zasady – udokumentowana za pomocą noty obciążeniowej (księgowej, uznaniowej). Elementy, jakie powinna zawierać taka nota określa art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wypłata odszkodowania powinna być dokumentowana fakturą VAT jedynie wtedy, gdy odszkodowanie stanowi wynagrodzenie za dokonaną dostawę lub wykonaną usługę. W takiej sytuacji, faktura wystawiana jest według zasad ogólnych, tzn. przez dostawcę (podmiot, który otrzymał odszkodowanie).

Należy ujmować memoriałowo

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości (dalej: uor), odszkodowania i kary zalicza się do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Odsetki od odszkodowań i kar umownych są natomiast przychodami i kosztami finansowymi (art. 42 ust. 3 uor).

Zarówno odszkodowania, jak i odsetki za zwłokę w ich spłacie, powinny być ujmowane w księgach rachunkowych według zasady memoriałowej. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament