Jak dokumentować i księgować odszkodowania
KLASYFIKACJA | Rekompensaty i kary zalicza się do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Odsetki od ich nieterminowej zapłaty są natomiast elementem działalności finansowej.
Marek Barowicz
Wypłata odszkodowania powinna być – co do zasady – udokumentowana za pomocą noty obciążeniowej (księgowej, uznaniowej). Elementy, jakie powinna zawierać taka nota określa art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wypłata odszkodowania powinna być dokumentowana fakturą VAT jedynie wtedy, gdy odszkodowanie stanowi wynagrodzenie za dokonaną dostawę lub wykonaną usługę. W takiej sytuacji, faktura wystawiana jest według zasad ogólnych, tzn. przez dostawcę (podmiot, który otrzymał odszkodowanie).
Należy ujmować memoriałowo
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości (dalej: uor), odszkodowania i kary zalicza się do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Odsetki od odszkodowań i kar umownych są natomiast przychodami i kosztami finansowymi (art. 42 ust. 3 uor).
Zarówno odszkodowania, jak i odsetki za zwłokę w ich spłacie, powinny być ujmowane w księgach rachunkowych według zasady memoriałowej. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta