Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązuje tryb kasowy

30 grudnia 2013 | Ekspert księgowy

Niezależnie od źródła ich pochodzenia, odsetki wpływają na dochód do opodatkowania w dacie faktycznego otrzymania i zapłaty.

Odsetki są wynagrodzeniem za korzystanie z cudzych pieniędzy, ustalonym według określonej stopy procentowej, w stosunku do czasu użycia kwoty, od której są pobierane. Zostały one uregulowane w art. 359 oraz 481 k.c. Odsetki od sumy pieniężnej należą się wyłącznie w sytuacji, gdy wynika to z czynności prawnej, ustawy, orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu. Odsetki mogą mieć charakter umowny (odsetki umowne) lub ustawowy (odsetki ustawowe). Maksymalna wysokość odsetek, wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (tzw. odsetki maksymalne).

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, to wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W przypadku zwłoki dłużnika, wierzyciel może ponadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Prawo pobierania odsetek przez wierzyciela w obrocie gospodarczym zostało szczegółowo uregulowane w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (ustawa z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, DzU z 2013 r., poz. 403).

Zasada ustalania odszkodowania pieniężnego według cen z daty wyrokowania (zgodnie z art. 363 §2 k.c.) ma na celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament