Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadciąga plaga wirusa HPV

30 grudnia 2013 | Kraj | Karolina Kowalska

Rośnie liczba osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. Problem nie dotyczy tylko kobiet.

Chociaż ocenia się, że ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, u aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn wynosi ponad 50 proc., a większość przechodzi zakażenie bezobjawowo, coraz więcej osób skarży się na przykre symptomy. Mówią nam o tym lekarze, do których takie osoby trafiają.

Marsz na badania

Human Papilloma Virus to najczęstszy wirus przenoszony drogą płciową. Jego nosicielami jest osiem na dziesięć osób na całym świecie. Większość atakują łagodniejsze typy, a infekcja przebiega bez objawów. Groźniejsze dzielą się na dwa typy podstawowe – te niskiego (HPV6 i HPV 11) oraz wysokiego ryzyka (HPV 16 i HPV 18).

Dr Ryszard Rutkowski, ginekolog z warszawskiej Pragi-Południe, co tydzień rozpoznaje po kilka przypadków HPV. To dużo, nawet jak na kilkadziesiąt pacjentek dziennie, które przyjmuje w trzech miejscach.

– Już 15-latki zgłaszają się z płaczem, że wyrosły im dziwne, kalafiorowate brodawki, z których sączy się śluzowata chłonka i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament