Porządki w zapasach
PROCEDURY | Towary i materiały w magazynie należy na koniec roku nie tylko policzyć. Jeżeli utraciły swoją użyteczność, bo zepsuły się czy przestały być modne, to w ich wycenie trzeba uwzględnić odpisy aktualizujące.
Monika Borczyńska
Zapasy to rzeczowe aktywa obrotowe. Należą do nich materiały nabyte przez jednostkę w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Zgodnie z ustawą o rachunkowości zapasy na dzień bilansowy wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto. Przy wycenie zapasów należy zawsze kierować się zasadą ostrożności.
O trwałej utracie wartości zapasów mówimy wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadane przez jednostkę zapasy nie przyniosą w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Kwestię tworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów reguluje Krajowy Standard Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów".
Firmy bardzo niechętnie podchodzą do tworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów. Utworzone odpisy obciążają wynik finansowy powodując jego zmniejszenie, nie są jednak kosztem uzyskania przychodu. Nie przyczyniają się zatem do zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Mniejszy stan aktywów wykazanych w bilansie i zmniejszony wynik finansowy zmniejszają atrakcyjność sprawozdania finansowego, co przekłada się na ocenę sprawozdania finansowego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta