Życie pośrednika i zarządcy po deregulacji
Nawet najlepsza umowa nie pomoże, gdy klient trafi na nieuczciwego kontrahenta.
Jakie zawody związane z rynkiem nieruchomości od 1 stycznia będą zderegulowane? Kto będzie mógł świadczyć usługi na rynku nieruchomości bez kierunkowego wykształcenia i licencji zawodowej?
Małgorzata Zamorska: W pierwszej transzy deregulowanych profesji objętych ustawą z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. z 23.07.2013 poz. 829), która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r., znalazły się m. in. zawody związane z rynkiem nieruchomości jak: notariusz, komornik, adwokat, radca prawny, syndyk, rzeczoznawca majątkowy, pośrednik czy zarządca nieruchomości.
Mocą tej ustawy zostaną zniesione lub ograniczone wymogi egzaminacyjne, wymagania w zakresie wykształcenia czy praktyki. To jednak nie wszystko. Naprawdę rewolucyjne zmiany obejmą pośredników i zarządców nieruchomości. Zawody te nie będą wiązały się z żadnymi wymogami, tzn. będą mogły być wykonywane przez każdego.
Co to konkretnie oznacza?
Dotychczas, jak wynika z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zarządcą mogła być osoba posiadająca licencję zawodową zarządcy, działająca samodzielnie, we własnym imieniu (np. jako pracownik lub przedsiębiorca) albo świadcząca usługi na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta