Zachwiane zaufanie do państwa
W całym zamieszaniu wokół OFE pomija się kwestię absolutnie fundamentalną – zaufanie do prawa i dotrzymywanie składanych obietnic – mówi prezes Grupy Generali w rozmowie z Mateuszem Pawlakiem.
Artur Olech
W wynikach kwartalnych ubezpieczycieli widać pogorszenie. To efekt wojny cenowej?
Skutki wojny cenowej będą tak naprawdę w wynikach widzialne dopiero w przyszłym roku lub następnych. Będzie to rozłożone w czasie. Natomiast rzeczywiście widać to już w składce i cenach, gdzie spadki sięgają 10 proc. Szczególnie widoczne jest to w ubezpieczeniach komunikacyjnych, od których zawsze to zjawisko się zaczyna, a później przekłada na inne gałęzie.
To, co zrobiono z OFE, kładzie się cieniem na wszystkie produkty ubezpieczeniowe i finansowe
Ubezpieczenia korporacyjne?
Tak, z komunikacji, gdzie mamy do czynienia nie tylko z wojną cenową, ale również prowizyjną, to niekorzystne dla całego rynku zjawisko przechodzi na ubezpieczenia korporacyjne, a kończy się tak naprawdę na indywidualnych ubezpieczeniach majątkowych. W dużych biznesach korporacyjnych doszliśmy już do absurdu, bo – biorąc pod uwagę historyczny rozwój szkód i ogromną wartość ubezpieczanego majątku – właściciel elektrowni czy kopalni płacił zazwyczaj,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta