Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczne firmy mile widziane

30 grudnia 2013 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Akcja „Rz" | Wielkie światowe koncerny trzeba zachęcić nie tylko dotacjami, ale też np. lepszą infrastrukturą.

„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.

W kolejnych odcinkach cyklu poszukamy sposobu na dalszy awans w rankingu Economic Freedom przygotowywanym przez Heritage Foundation, w którego ostatniej edycji znaleźliśmy się na 57. miejscu. Dziś skupimy się na wolności inwestycyjnej, czyli swobodnym przepływie kapitału. W Polsce mamy mało restrykcji prawnych, które dotykałyby inwestorów zagranicznych. Mimo to napływ inwestycji wcale nie jest tak duży, jak można by oczekiwać.  M.in. ze względu na słabą infrastrukturę i dużą biurokrację.

1. Wynik na średnim poziomie

Pod względem wolności przepływu kapitału czy szerzej – inwestowania, zajmujemy w rankingu 56. pozycję (razem z kilkunastoma innymi krajami), czyli mniej więcej w jednej trzeciej stawki. Wyprzedzają nas takie państwa jak Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia, ale też oczywiście Hongkong, i mniej oczywiste Chile i Jamajka. Za nami są Chiny, Białoruś, a nawet Japonia.

2. Przepisy nie są problemem

Heritage Foundation ma wobec Polski kilka uwag, ale nie fundamentalnych. W komentarzu pisze, że niektóre obszary inwestycji wymagają zezwoleń (np. zakupy nieruchomości przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament