Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie trzeba ograniczać się do kilometrówki

30 grudnia 2013 | Ekspert księgowy
Tomasz Leszczewski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Leszczewski

Wydatki z tytułu czynszu za najem albo dzierżawę samochodów osobowych są dla firmy w całości kosztem uzyskania przychodów.

Spółka prowadzi działalność na terenie całej Polski oraz niektórych krajów Europy. W związku z działalnością zawiera umowy najmu i dzierżawy samochodów osobowych. We wniosku o interpretację podkreśliła, że wydatki z tytułu czynszu są poniesione w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej przez nią działalności. Postanowiła się upewnić, czy wydatki z tytułu czynszu za najem albo dzierżawę samochodów osobowych powinna zaliczać w całości do kosztów uzyskania przychodów, czy też powinna to robić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, tj. do wysokości limitu wynikającego z tzw. kilometrówki.

Spółka uważała, że wydatki z tytułu czynszu za najem albo dzierżawę samochodów osobowych mogą być dla niej kosztem uzyskania przychodów w całości, bez limitów wynikających z kilometrówki. Jej zdaniem czynsz najmu albo dzierżawy nie jest kosztem używania (eksploatacji) samochodów.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zgodził się, że co do zasady wydatki związane z użytkowanymi w prowadzonej działalności gospodarczej samochodami osobowymi są kosztami uzyskania przychodów. Zauważył jednak, że przepisy zawierają w tej kwestii określone ograniczenia. W ustawie o CIT dotyczą one m.in. kosztów używania samochodów osobowych niebędących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament