Nie trzeba ograniczać się do kilometrówki
Wydatki z tytułu czynszu za najem albo dzierżawę samochodów osobowych są dla firmy w całości kosztem uzyskania przychodów.
Spółka prowadzi działalność na terenie całej Polski oraz niektórych krajów Europy. W związku z działalnością zawiera umowy najmu i dzierżawy samochodów osobowych. We wniosku o interpretację podkreśliła, że wydatki z tytułu czynszu są poniesione w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej przez nią działalności. Postanowiła się upewnić, czy wydatki z tytułu czynszu za najem albo dzierżawę samochodów osobowych powinna zaliczać w całości do kosztów uzyskania przychodów, czy też powinna to robić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, tj. do wysokości limitu wynikającego z tzw. kilometrówki.
Spółka uważała, że wydatki z tytułu czynszu za najem albo dzierżawę samochodów osobowych mogą być dla niej kosztem uzyskania przychodów w całości, bez limitów wynikających z kilometrówki. Jej zdaniem czynsz najmu albo dzierżawy nie jest kosztem używania (eksploatacji) samochodów.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zgodził się, że co do zasady wydatki związane z użytkowanymi w prowadzonej działalności gospodarczej samochodami osobowymi są kosztami uzyskania przychodów. Zauważył jednak, że przepisy zawierają w tej kwestii określone ograniczenia. W ustawie o CIT dotyczą one m.in. kosztów używania samochodów osobowych niebędących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta