Porozumienie zamiast wyroku
ROSZCZENIA | Ugodę pozasądową warto zawrzeć szczególnie w sprawie dotyczącej odpowiedzialności materialnej. Szybciej zakończy spór i może być podstawą wszczęcia egzekucji.
Ugoda stron to w istocie umowa określająca zasady zakończenia powstałego sporu. Jest wynikiem kompromisu polegającego na częściowej rezygnacji przez każdą ze stron ze swoich roszczeń (ustępstw), aby zakończyć trwający konflikt. Ugoda powoduje też zwykle szybsze i tańsze zamknięcie sporu.
Co obejmuje
Przedmiotem ugody mogą być niemal wszystkie sprawy sporne między stronami. Może więc dotyczyć zapłaty odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez pracownika, jak i kwestii związanych z warunkami pracy lub płacy czy rozwiązaniem angażu.
Zwykle treścią ugody jest uznanie długu przez pracownika i jego zobowiązanie do spełnienia tego świadczenia. Ugoda na ogół określa termin zapłaty odszkodowania oraz sposób jego uregulowania (np. raty), a także inne istotne sprawy. Pamiętać należy o tym, że ugoda, choć jest oparta na zasadzie swobody umów, nie może sprzeciwiać się właściwości (naturze) tego rodzaju umowy, ustawom i zasadom współżycia społecznego. Nie może być także mniej korzystna dla pracownika, niż wynika z prawa pracy.
Najpierw negocjacje
Dążąc do zawarcia ugody,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta