Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć właściciela firmy nie musi oznaczać jej końca

21 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Krzysztof Kozik Bartosz Pawelczyk
Krzysztof Kozik
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Kozik
Bartosz Pawelczyk
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Bartosz Pawelczyk

POSTĘPOWANIE | Przekazanie i jednoczesne przekształcenie przedsiębiorstwa wymaga czasu, spokoju, gruntownego i wieloaspektowego przemyślenia, a także gotowości do współpracy oddającego majątek seniora i jego następcy.

Biznes prowadzić można w różnych formach prawnych.  Jedną z najpopularniejszych  jest indywidualna działalność gospodarcza wykonywana na zasadzie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Mogą być przykre konsekwencje

Jednak takie ścisłe powiązanie przedsiębiorstwa z osobą przedsiębiorcy może rodzić – w  przypadku jego śmierci – szereg konsekwencji, łącznie z likwidacją tworzonego latami biznesu. Wielu przedsiębiorców nie uświadamia sobie, jak poważne mogą się okazać konsekwencje nagłej  jego śmierci.

Śmierć właściciela powoduje – w znacznej mierze – śmierć jego firmy.  Na przykład po śmierci przedsiębiorcy firma nie może posługiwać się dotychczasowym numerem NIP, gdyż jest on ściśle związany z osobą przedsiębiorcy, wobec czego musi zaprzestać prowadzenia działalności (zamknięcie lokalu, w którym prowadzona była działalność). Na osoby, które są spadkobiercami zmarłego przedsiębiorcy przechodzą wszelkie prawa, ale i obowiązki związane z dotychczas prowadzoną firmą. Tak więc stają się oni automatycznie odpowiedzialni za spłacenie długów spadkowych (czynsz, kredyt, leasing, wynagrodzenia dla pracowników, nieuregulowane należności wobec kontrahentów). Praktyka pokazuje, że majątek zmarłego (a więc i firma) dziedziczony jest zwykle przez małżonka oraz dzieci na zasadach określonych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9743

Wydanie: 9743

Spis treści
Zamów abonament