Nie ma wyjątków przy najcięższych przewinieniach
Po stwierdzeniu, że doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami, oraz ustaleniu, że ogranicza ono konkurencję, konieczne jest także określenie, czy nie podlega ono wyłączeniu spod zakazu.
Wyjątki tego typu mogą mieć swoją podstawę w:
- tzw. zasadzie de minimis z uwagi na niewielki udział w rynku przedsiębiorców uczestniczących w porozumieniu (tzw. porozumienia bagatelne),
- spełnieniu przesłanek tzw. wyłączenia indywidualnego z art. 8 ust. 1,
- spełnieniu przesłanek tzw. wyłączenia grupowego wynikającego z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów.
Czytając przepisy dotyczące zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień oraz te wprowadzające od tego zakazu wyjątki, można dojść do wniosku, że niektóre z nich są traktowane w sposób szczególny. Wszystko dlatego, że w myśl art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym polegające w szczególności na:
- ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta