Za wcześnie na film o Smoleńsku
Bogdan Zdrojewski | Prywatyzacja któregoś z kanałów TVP nie wchodzi w rachubę – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jaka była pańska największa porażka w ubiegłym roku?
Bogdan Zdrojewski: Brak ustawy medialnej.
Nie da się ukryć, że media publiczne mają problemy finansowe.
Zdecydowanie tak. Trochę na własne życzenie. Faktem zaś jest brak zgody politycznej na określony model i poziom finansowania mediów publicznych.
Poruszamy się pomiędzy pomysłami na całkowitą prywatyzację, czyli likwidację mediów publicznych, aż po finansowanie jej w tak wysokim stopniu, by było możliwe jej funkcjonowanie bez udziału w rynku reklamowym. Sam jestem przekonany, że duże europejskie państwo, o określonych doświadczeniach historycznych, a także ambicjach gospodarczych, nie może dopuścić do sytuacji, by na naszym rynku funkcjonowały w finale jedynie „obce podmioty gospodarcze" w dziedzinie szeroko rozumianych rynków medialnych.
Z tego też powodu uważam, że media publiczne powinny korzystać ze wsparcia publicznego, ale nie bez warunków. Tymi najważniejszymi są oczywiście jakość, wysokie wartości i standardy, a w konsekwencji coś, co w sposób nie do końca sprecyzowany nazywamy „misją publiczną". Brak zgody politycznej na określony model jest dziś główną przeszkodą w doprowadzeniu do pozytywnego finału. Mam nadzieję, że w roku 2014...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta