Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co i jak można zmienić w polityce NBP

21 stycznia 2014 | Ekonomia

Jeden segment sektora państwowego (NBP) udziela kredytu obcym rządom, uzyskując niskie odsetki, a drugi (rząd) zaciąga płacąc wyższe – pisze były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jan Czekaj

W „Rzeczpospolitej" z 12 grudnia 2013 roku ukazał się artykuł Andrzeja Dorosza. Jego autor sugeruje wprowadzenie istotnych zmian w polityce pieniężnej NBP. Artykuł zasługuje na uwagę o tyle, że w dotychczasowej dyskusji na temat polityki banku centralnego ograniczano się do opinii o poziomie stóp procentowych. Andrzej Dorosz idzie znacznie dalej: proponuje radykalną zmianę mechanizmu prowadzenia polityki pieniężnej – rezygnację z emisji bonów pieniężnych NBP i wykorzystanie operacji skarbowymi papierami wartościowymi do regulowania płynności sektora bankowego oraz utrzymania krótkoterminowych stóp procentowych na rynku międzybankowym na poziomie pożądanym przez RPP.

Naczynia połączone

Jakkolwiek propozycja Andrzeja Dorosza może być traktowana jako „egzotyczna", to dyskusja na jej temat jest celowa. Pozwala na rozważenie istotnych problemów mechanizmu polityki pieniężnej nie jako kwestii czysto podręcznikowej, ale jako koncepcji możliwej do wprowadzenia w praktyce. Nie podejmując kompleksowej analizy istoty polityki pieniężnej i jej oddziaływania na sytuację gospodarczą kraju, ograniczę się tylko do dwóch uwag o wpływie tej polityki (sposobu jej prowadzenia) na sytuację sektora finansów publicznych, zwłaszcza na równowagę budżetu państwa. Prowadząc politykę pieniężną, bank centralny oddziałuje na poziom stóp...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9743

Wydanie: 9743

Spis treści
Zamów abonament